BavullarHer gün binlerce dijital fotoğraf, saklama ortamının bozulmasından dolayı kayboluyor. Bin bir emek ve çaba ile çekmiş olduğumuz fotoğrafların binlercesini genelde pek de güvenli olmayan bellek kartları, harici veya dahili diskler, CD-DVD gibi depolama ünitelerinde saklıyoruz. Bu tür saklama ortamlarının en popüler olanı (kapasitesinden dolayı) dahili veya harici diskler. Bir kaç terabaytlık (1 TB=1024 GB=1024×1024 MB) diske, yıllar boyunca çekmiş olduğumuz fotoğraflarımızı emanet ediyoruz. Ya bu disk arızalanırsa? İşte o zaman, bir gecede saçlarınızın ağırlaşmasına kadar çeşitli kademelerde travma geçirmeniz işten bile değil. Peki bunun olmaması için ne yapacağız?

Önce kısaca saklama ortamlarına bir bakalım.

SD, microSD, CF kartlar.
Dijital fotoğraf çekiyorsanız, bu kartlarının bir veya daha fazlasını kullanıyorsunuz demektir. Kapasiteleri, veri (Dijital fotoğraf ta bir çeşit ‘veri’ dir) saklamak için yetersiz ve birim veri başına saklama maliyetleri yüksektir. Kırılmadıkları sürece sarsıntılardan, düşmelerden etkilenmezler.
USB Flash bellekler.
Yukarıdaki kartlarla aynıdır, sadece fiziksel bağlantı şekli farklıdır. Fotoğraf makinesinde kullanılmazlar, bilgisayarlar için yapılmışlardır.
SSD (Katı hal sürücü)
Yukarıdakilerin, yüksek kapasiteli ve daha hızlı olanıdır. Bilgisayarlarda dahili veya harici olarak kullanılır. Birim başına yine maliyetleri yüksektir.
HDD (Sabit Disk)
Yüksek kapasitelidirler. Bilgisayarlarımızda dahili ve harici kullandığımız diskler bu türdendir. Veriler, metal plakalar üzerine, manyetik olarak yazılır. Mekaniktirler ve sarsmaya ve düşürmeye karşı aşırı hassastırlar, özellikle çalışırken çok dikkat etmek gerekir. Birim veri başına maliyetleri diğer seçeneklere nazaran düşüktür.

Yukarıdaki ortamlardan en ekonomik olanı sabit diskler görünüyor ama hepsi de bozulma riski olan ortamlar. Fiziksel veya elektronik olarak bozulduklarında, bilgilerinizi kurtarma ihtimali çok düşük. Bu durumda hataya olan toleransları yüksek olan NAS seçeneği karşımıza çıkıyor. NAS’lar basitçe anlatımla yerel ağınıza bağlı depolama cihazları yani modeminizin 4 çıkışından birine bağlayarak kullanıyorsunuz ve modeminize bağlı her bilgisayardan (kablolu veya kablosuz) ulaşmanıza imkan veriyor. NAS cihazı birden fazla sabit diskten oluşuyor. Raid0, RAID1, RAID5, RAID6, RAID10 gibi  değişik yapılandırmalar var ama en yaygını RAID5. RAID5 yapılandırmasında, kullanılan sabit disk sayısının 1 eksiğini depolama alanı olarak kullanıyorsunuz. Örnek olarak 4 adet 1 TB sabit disk kullanırsanız, depolama alanı 3 TB oluyor. Peki RAID5 in faydası nedir? En büyük faydası disklerden herhangi bir tanesi bozulursa, hiçbir bilginiz kaybolmuyor. Bozulan diskin yerine hemen 1 tane alıp takıyorsunuz ve çalışmaya devam ediyorsunuz. Aynı anda tüm disklere yazdığından performans artışı ve evinizdeki diğer bilgisayarlardan ulaşmanız da diğer artıları. Şimdiki modern NAS cihazlarına, isterseniz dünyanın herhangi bir yerinden de internet üzerinden ulaşmanız mümkün.

Sonuç olarak Harici diskler ile ucuz yollu bilgileri saklasanız da, çekmiş olduğunuz fotoğraflarınızı NAS’ta depolamak en güvenli çözüm.

Süleyman Alantuğ
Bilgi İşlem Danışmanı

©2020 Infoline Bilgi İşlem Sistemleri Ltd. Şti. Fotoğrafların tüm hakları ve sorumluluğu fotoğraf sahiplerine aittir. Fotoğrafların izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur. Kullanım şartları.

BİZE ULAŞIN

We're not around right now. But you can send us an email and we'll get back to you, asap. Şu anda yokuz. Lütfen e-posta gönderiniz, en kısa zamanda size döneriz.

Gönderiliyor
veya

Kullanıcı Bilgileriniz İle Oturum Açın

Bilgilerinizi Unuttunuzmu?