Köprüler

Proje Tanımı

İstanbul’daki köprülerin yanı sıra diğer illerdeki hatta diğer ülkelerdeki gördüğümüz ve önemi, tarihi ve mimarisi açısından bizi cezbeden köprüleri belgeledik.

Büyükçekmece Mimarsinan Köprüsü olarak da bilinen köprüdür.  Kanuni Sultan Süleyman (1520-1566) Zigetvar seferine çıkarken, bu köprünün yapımına başlatmış II. Selim zamanında 1566-1567 bir yılda tamamlanmıştır. Büyükçekmece Köprüsü Mimarsinan eseri olup yapılarının listesini veren Tuhfetü’l-Mimarin’deki ismi Büyükçekmece Köprüsü’dür. Büyükçekmece ile Mimarsinan arasında ulaşımı sağlayan köprü,(Şimdi sadece yaya trafiğine açıktır) Büyükçekmece Gölü ile Marmara Denizi üzerindeki geçit üzerinde yapılmıştır.

Ponte Vittorio Emanuele II (Victor Emmanuel II köprüsü), Roma’daki Tiber nehri üzerinde bir köprüdür; 1886’da mimar Ennio De Rossi tarafından tasarlanmış ve 1911’de yapımı sona ermiştir.

Patriarshy Köprüsü (Rusça: Патриарший Мост) Moskova Nehri ve Vodootvodny Kanalını geçen ve Moskova’nın şehir merkezindeki Bresenevka’yla (Kremlin’in 0.6 kilometre batısında) Kurtarıcı İsa Katedrali’ni birbirine bağlayan çelik kutu kiriş yaya köprüsüdür. Mikhail Posokhin (genç) tarafından tasarlanan 2004 yılında inşa edilmiştir. Köprünün Vodootvodny Kanalı’nı kapsayan ikinci kısmı Eylül 2007’de açılmıştır.

Karlův Köprüsü, Çek Cumhuriyeti’nin başkenti Prag’da bulunan Vltava Nehri üzerine kurulmuş olan tarihi köprüdür. Kral IV. Karl tarafından yaptırılan köprünün mimarı Peter Parler’dir.

Rainbow Köprüsü, Japonya’nın başkenti Tokyo’da Tokyo Körfezi üzerinde yer alan ve Shibaura ile Odaiba’yı bağlayan bir asma köprüdür. Rainbow Köprüsü’nün inşaatına 1987 yılında başlandı ve 1993 yılında tamamlanmıştır.

EKİP:

Süleyman Alantuğ

İlgili Projeler

©2020 Infoline Bilgi İşlem Sistemleri Ltd. Şti. Fotoğrafların tüm hakları ve sorumluluğu fotoğraf sahiplerine aittir. Fotoğrafların izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur. Kullanım şartları.

BİZE ULAŞIN

We're not around right now. But you can send us an email and we'll get back to you, asap. Şu anda yokuz. Lütfen e-posta gönderiniz, en kısa zamanda size döneriz.

Gönderiliyor
veya

Kullanıcı Bilgileriniz İle Oturum Açın

Bilgilerinizi Unuttunuzmu?