Tibidabo, 512 metre ile Barselona’nın Collserola bölgesinde yer alan tepedir.  Latince “sana sunuyorum”  anlamındaki “tibi dabo” adı, şeytanın Hz. İsa’ya bu muhteşem manzaralı tepeye çıkarıp ayakları altında serili dünyayı ona sunmasının betimlendiği Günaha Çağrı sahnesinden esinlenmiştir.

 

Bölgeye füniküler tren, otobüs ya da araba ile ulaşabilirsiniz. 1901 yılında burada inşa edilen tren yolu İspanya’da bu tarzda inşa edilen ilk tren yoludur. Metro ile gelmek isterseniz 7 nolu hatla gelip Tibidabo istasyonunda inmelisiniz. İndikten sonra füniküler tren ile tepeye çıkabilirsiniz. Bir noktadan sonra tepeye yürümeniz de mümkündür. Yürüyüş yolu üzerindeki kafelerde dinlenip manzaranın tadını da çıkarabilirsiniz. Ayrıca Plaça Catalunya’dan Tibi Bus ile Tibidabo’ya ulaşabilirsiniz.
(Biz, 92 ve 196 otobüse bindik, ondan sonra da finiküler ile en tepeye çıktık. Finiküler fiyat olarak pahalı, 4 kişi taksi ile daha ucuza gidebilirsiniz. Dönüşte ise 111 nolu otobüs, finiküler ve S2 nolu treni kullandık.. daha hesaplı oldu.)
Özellikle hafta sonları yoğun olan Tibidabo’da, Parc d’Atraccions adında ünlü bir lunapark, Torre de Collserola adı verilen bir telekomünikasyon kulesi ve Temple Expiatori del Sagrat Cor adında bir Katolik kilisesi bulunmaktadır.

 

Kentin simgelerinden olan Tibidabo  lunaparkı, 100 yıldan fazla bir zamandır insanları şehrin en yüksek noktasında eğlendirmeye devam ediyor. Deniz seviyesinden 500 metre yükseklikte verdiği ekstra heyecan duygusu, şehre hakim konumu ile büyükler için de unutamayacakları bir deneyim olabilir. Nostaljik atlı karıncadan, kalbi sağlam olmayanların binmesini önermediğim “talaia”ya ve roller coastera dek pek çok alet var.

 

Torre i Mira dor de Collserola, Tibidabo Tepesi zirvesindeki Lunapark ile Sagrat Cor Kilisesi’nin bulunduğu noktadan yürüyerek yaklaşık 800 metre uzaklıktadır. 1991 yılında inşaa edilen 288 metre yükseklikteki kule 1992 Olimpiyatları için telekominikasyon kulesi olarak inşaa edilmştir. Şu anda radyo ve televizyon vericisi olarak kullanılmaktadır. Kulenin ortasına 13 katlı yerleşim bölümü vardır ve 10. kat gözlemevi (mirador) olarak halkın kullanımına açıktır. Burası deniz seviyesinden 560 m yükseklik ile Barselona’yı gözlemleyebileceğiniz en yüksek noktadır.

 

Tibidabo’da bulunan Kutsal Yürek Kilisesi, Lunapark ile yan yanadır,geceleri aydınlatılır ve şehirden tepeye doğru baktığınızda kolaylıkla görünebilir. Mimar Enric Sagnier tarafından 1902 yılında yapılmaya başlanmış ancak 60 yılda tamamlanabilmiştir. Modernist ve Neo-Gotik tarzlarının karışımı olan yapı Barselona’nın mutlaka görülmesi gereken yapılarından biri olmasa da üzerindeki İsa anıtının ayaklarına dek asansörle çıkılabiliyor olması ziyarete değer kılıyor.

  • 5D3_69494F
  • Katalonya Sanat Müzesi
  • 5D3_63745F
  • 5D3_63403F1
  • 5D3_61595F
  • 5D3_61696F

©2020 Infoline Bilgi İşlem Sistemleri Ltd. Şti. Fotoğrafların tüm hakları ve sorumluluğu fotoğraf sahiplerine aittir. Fotoğrafların izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur. Kullanım şartları.

BİZE ULAŞIN

We're not around right now. But you can send us an email and we'll get back to you, asap. Şu anda yokuz. Lütfen e-posta gönderiniz, en kısa zamanda size döneriz.

Gönderiliyor
veya

Kullanıcı Bilgileriniz İle Oturum Açın

Bilgilerinizi Unuttunuzmu?